Czym jest Motoserce?

logomotoserceTo będzie historia o tym, dlaczego warto zastanowić się, co potrafię, gdzie są moje mocne strony i w jaki sposób mogę wykorzystać swoje kompetencje zawodowe dla szczytnych celów.

Oczywiście na wstępie warto powiedzieć, czym jest Motoserce… i dlaczego się w tę akcję zaangażowałem. Jest to ogólnopolska akcja krwiodawstwa organizowana przez kluby zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Motoserce nie jest organizacją ani stowarzyszeniem, a oddolną ideą stworzoną i rozwijaną przez motocyklistów – ludzi, którzy z wypadkami, ciężkimi urazami i potrzebą krwi spotykają się wielokrotnie w czasie sezonu motocyklowego. Organizatorami są wyłącznie kluby zrzeszone przy KPKM, ewentualnie osoby, czy też kluby, które uzyskały zgodę Kongresu. Pierwszy raz Motoserce odbyło się w 2009 roku i dotychczas udało się zebrać niebagatelną ilość ponad 30 tys. litrów krwi!

Co ja mam z tym wspólnego? Od kilkunastu lat jeżdżę na motocyklu i jestem związany z jednym z klubów motocyklowych (o strukturze, sposobie zarządzania taką organizacją będzie oddzielny tekst). Kiedy pierwszy raz zetknąłem się z Motosercem – bodajże w 2010 albo 2011 roku uznałem, że jest to wspaniała inicjatywa, w którą muszę się zaangażować. Przez pierwsze dwie edycje uczyłem się sposobu pracy, aby później w sztabie imprezy  zostać osobą odpowiedzialną za logistykę podczas finału zbiórki, który odbywał się corocznie w Parku Bródnowskim w Warszawie (w 2021r. wyjątkowo na terenie Zalewu Bardowskiego).

 

Analiza problemu

Aż przyszedł rok 2020 i pandemia COVID19. Nagle okazało się, że w kraju nic nie można zrobić. Niestety, choroby i wypadki nie wiedziały o tym i krwi, której zawsze brakuje, zaczęło brakować jeszcze bardziej. W czasie jednego z zebrań sztabu zastanawialiśmy się jak zebrać krew w sposób bezpieczny. Wymagania brzegowe na pierwszy rzut oka uniemożliwiały organizację zbiórki:

 • Zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego
 • Zachowanie bezpiecznych odległości (min. 2 metry) między osobami uczestniczącymi w zbiórce
 • Unikanie tworzenia zbiorowisk ludzkich / tłumów
 • Zapewnienie płynnej obsługi osób zgłaszających się na pobranie
 
Dodatkowo wymagania dotyczące bezpieczeństwa były zwiększone przez biorące w zbiórce instytucje publiczne – Stację Krwiodawstwa i Urząd Dzielnicy Targówek.
 
Na początku padł pomysł zbierania deklaracji uczestnictwa na konkretne godziny przez telefon. Ale byliśmy wszyscy na pracy zdalnej, większość z nas pracowała cały dzień w słuchawkach i to rozwiązanie było całkowicie niepraktyczne. Trzeba było wymyślić coś innego.
 
 

Zaproponowane rozwiązanie

Często w swojej korzystam z formularzy na www. Na szybko stworzyłem przykładowy  i wysłałem jako propozycję do sztabu Motoserca:
https://forms.gle/oVjb62K6j852SaaeA

Rozwiązanie było proste – chętni podają swoje dane, składają podstawowe oświadczenia, a my ich ustawiamy w kolejce zgodnie z naszymi możliwościami i ich preferencjami dotyczącymi godziny zbiórki. Mając ich adres email lub numer telefonu przed sama zbiórką mogliśmy potwierdzić ich obecność.

Żeby to dało się udało, zebraliśmy parametry wydajnościowe dla zbiórki, w tym:

 • Ile osób jednocześnie może oddawać krew
 • Jak długa jest deklaracja krwiodawcy i ile czasu trwa jej wypełnienie
 • Ile trwa pobranie krwi (sprawdzenie stanu zdrowia, podłączenie, pobranie, odłączenie, wypuszczenie),
 • Ile czasu po pobraniu musimy człowiekowi zapewnić opiekę.

Mając listę chętnych i zebrane parametry wydajnościowe, opracowaliśmy wiadomości, które w treści zawierały następujące informacje:

 • Masz pobranie o [GODZINA]
 • Musisz się stawić 15 minut wcześniej z wypełnioną deklaracją (wysyłamy załącznik) lub wypełnisz ją na miejscu
 • Jeżeli spóźnisz, nie będziemy Cię mogli wpuścić.

Mając opisany i zaakceptowany przez wszystkich proces rozpoczęliśmy proces zbierania chętnych. W dniu zbiórki zapewnione zostały:

 • Dodatkowy punkt pre-rejestracji, gdzie odznaczaliśmy osoby zarejestrowane do zbiórki
 • Dodatkowy pomiar temperatury, ZANIM krwiodawca zbliżył się do krwiobusa

Zarządzanie listą musiało być elastyczne, przede wszystkim musiało zapewniać płynną obsługę i jak najkrótszą kolejkę oczekujących. Byliśmy więc gotowi do wykonywania telefonów i sterowania liczbą chętnych w zależności od sytuacji w krwiobusie. 

20200509 095217

„Poczekalnia” podczas Motoserca w 2020r.

20200509 121205

Stanowisko rejestracji wstępnej i kontroli temperatury

Podsumowanie

W tym procesie organizowaliśmy zbiórkę kilka razy w 2020r. i raz w 2021r. (Motoserce dla Borkosia). Sam pomysł i proces został przekazany do pozostałych klubów organizujących zbiórki w całej Polsce i był przez nie wykorzystywany. Udało się tutaj wykorzystać kilka kompetencji, które na co dzień wykorzystuję w pracy, m.in.:

 • Modelowanie procesów i wdrażanie ich w organizacjach
 • Lean management – rozwój projektu „on the go” na podstawie wniosków z dotychczas wykonanych działań i „feedbacku” od uczestników
 • Kanban – do zarządzania zadaniami i ich przepływem
 • Zarządzanie produktem – w całym cyklu – od pomysłu, poprzez rozwój i dostosowanie do bieżącej sytuacji

Jakie wnioski?

Znajomość swoich mocnych stron i kompetencji pozwala każdemu z nas na dwukierunkowy ich przepływ, czyli zarówno z życia prywatnego do służbowego jak i ze służbowego do prywatnego. Jeżeli odpowiesz sobie na pytania: W czym jestem dobry? Jakie są moje plusy? Co potrafię? a następnie na kolejne „Jak mogę to wykorzystać w życiu prywatnym?”, „Co mogę zrobić dobrego?”… i po prostu zacznij to robić. Jak widzisz – mogą z tego wyniknąć całkiem ciekawe przygody.

0 0 Głosy
Oceny wpisu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Komentarze w treści
Zobacz wszystkie